MŠ Špičák - /
 
Jaro, kde jsi?
Vytvořeno: 2018-03-23 • Autor:
Jaro kde jsi? Morana už stojí v naší chodbě.....děti ji obcházejí obloukem a ti odvážnější se na ni zaškaredí. Jaro, volám, kde jsi? Sluníčko se schovává za mraky, fičí vítr Špičákovník a občas i sprchne. Jaro, pojď už k nám. Trénujeme koledy a jarní písničky,malujeme vajíčka, vyrábíme přáníčka, lákáme jaro na krásné jarní pohádky, sázíme semínka,ale jaro ….neslyší :-(
Karneval
Vytvořeno: 2018-03-05 • Autor:
Ještě nikdy jsme nebyli tolik nemocní, jako letos v únoru. Červenoklubíčkové děti úplně odrovnal nějaký zákeřný bacil. Naši třídu obsadila chřipková epidemie. Na 14 dní jsme měli zavřeno a ani jsme nerozsvěceli ráno světla. Čekali jsme jsme doma, až se ta zákeřná paní epidemie zase odstěhuje. Nikdo se s ní nechtěl kamarádit a tak nakonec opravdu naši třídu opustila. A když už bylo ve třídě bezpečno a maminky nám dovolily jít si zase hrát, měli jsme z toho takovou radost, že jsme si začali tančit. A od tance není daleko k šatům a od šatů ke korunkám na hlavu se závojem. A už tu byla první princezna, k ní přibyl princ na koni, vodník i pirát a byl z toho KARNEVAAAAL.
Vesmír
Vytvořeno: 2018-01-15 • Autor:
S dětmi jsme si povídali o tom, co to vesmír je, jak vznikl, jak vypadá. Po spoustě otázek, her, prozkoumání knih a encyklopedie, jsme se mohli do vesmíru vydat. Ale pozor! Než se správní kosmonauti vydají do vesmíru, musí projít těžkým výcvikem. Musí umět zdolat každou překážku naší obrovské překážkové dráhy. Své by vám o tom mohl vyprávět opravdický kosmonaut, o kterém jsme si četli.Kdo to byl? Kdo byl první ve vesmíru? To už víme, také si ho nakreslíme, vystříhneme a nalepíme do našeho vesmíru na velké čtvrtce. Zkoušíme si kosmonauta vyrobit z alobalu .Vyrábíme mu z kartonu barevnou raketu a z kostek si pak stavíme svou raketu.Větší, než jsme my samy. 3,2,1,0 start....startujeme co by dup, letíme, už ani muk.Vesmírem si fičíme, galaxie míjíme. Pozor! Ať tu nikdo nelení - je tu první přistání. Přistáli jsme na malé, krásně zelené planetce. Čípak je? Žijí tu Marťani...Hrajeme marťanské hry, jako je třeba: Černá díra, Ztráta gravitace a další. Kreslíme a malujeme si podle svého vkusu planetky.Větší, menší, šišatější, ale všechny byly veselé od veselých dětí vymyšlené a vyrobené :-)
Advent 2
Vytvořeno: 2017-12-14 • Autor:
Povídání o Svatém Martinovi letos završila nádherná bílá nadílka z nebe :-) Sněhu bylo dětem po kolena a to láká na kopec za školkou. Krásný den to byl.
Advent 1
Vytvořeno: 2017-12-08 • Autor:
Pořád je prosinec. Čas mezi tím , kdy chodí čerti s Mikulášem, a než přijde Ježíšek, se nekonečně vleče. Proto tolik malujeme, vyrábíme a zdobíme, nacvičujeme, zpíváme a tančíme. Aby nám to čekání na Štědrý večer lépe utíkalo. Nejvíc se nám líbí povídání o Marii, Josefovi a jejich cestě do Betléma. To vám ležíme v postýlkách a ani nedýcháme. Posloucháme pohádku o vánoční hvězdě a zvířátkách, která se přišla Ježíškovi poklonit.A jak jsme potichoučku, tu a tam to cinkne. To něco. Dlouho jsme nevěděli, copak to je, co vydává ten zvláštně teplý a heboučký zvuk. Až pak, těsně před Vánoci, jsme na to přišli. Je to
Podzimní vystoupení
Vytvořeno: 2017-11-02 • Autor:
Jede si vláček, jede si, přes pole, louky, přes lesy. Když se mu chce, tak zatroubí a my s ním jedem...kam? No přece na houby! Celá naše třída se proměnila v les a za chvilku jsme se nestačili divit, co může spustit vydatný podzimní déšť.Tady vyrostla muchomůrka, tady hříbek a těch lišek. Všechny ty jedlé i nejedlé se nám představily, zatančily a zazpívaly. Zvesela, s velkou radostí. A nakonec jsme si všichni společně vyrobili krásného ducha ….když je to dušičkové období.
Halloween
Vytvořeno: 2017-11-01 • Autor:
Halloween je svátek, který se slaví koncem října, většinou dětmi, které se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat ( Koledu, nebo vám něco provedu) a "koledují" o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v Americe, Kanadě, Anglii, Irsku.... V Česku se Halloween téměř neslaví, ale nám se prostě moc chtělo si o něm povídat. A bylo to povídání plné strašidel, duchů, netopýrů, čarodějnic a kouzelníků. Letos jsme opět dostali dýně od hodných maminek . Ty jsme vydlabali a vyřezali "Dýňáky" - zubaté dýně. Moc nás bavilo spřádat Halloweenskou pavučinu v ranním kroužku kamarádů.Vyřádily jsme se při Halloweenské bitvě a trochu bály, když nás přikryla Halloweenská mlhovina. Tančili jsme strašidelný tanec a naši kluci si vymysleli hru "Na mumie". Fáčem omotali sklenice přilepili oči, pusu a halloweenská lampička byla na světě...ke konci týdne jsme omotali i my je...:-) Z lízátek jsme si vyráběli duchy a jednoho ducha z papírového tácku jsme si vyrobili i společně s rodiči.Ale to už se dozvíte v dalším článku (s názvem Podzimní vystoupení ).
Otevírám les, navštívím ho dnes
Vytvořeno: 2017-10-24 • Autor:
Na stejné zemi, co my, bydlí tu s námi stromy. Mlčí a hledí si svého, listíčka zeleného. ( Z.Svěrák ) Hodně stromů pohromadě je les. Les na podzim, to je velká nádhera.Tolik vůní, zvuků, barev. Kousek za naší školkou je jeden pěkný. Kdo zná cestu? Jdeme ho slavnostně podzimně otevřít zaklínadlem, které jsme si v ranním kroužku kamarádů složili: Otevírám les, navštívím ho dnes! Stromy,šišky, pařízky, najdu houby na řízky. Odemykej tiše, tence, ať nešlápneš na mravence. V tichém lese se jen šeptá...atd. A už se můžeme dát do prozkoumávání šišek, kůry, mechu, kaštanů, žaludů, oříšků a ptačího zpěvu.Vypátráme i co do lesa nepatří.Ve školce si pak o lese povídáme. Co víme o lese a kdo tam bydlí (- kde a s kým bydlím já?)? Co má les rád a co mu vadí ( - co mám rád já a co mi vadí?)? S kým v lese kamarádí veverka, zajíc,srnka (- a co víme o sobě?). Zkoušíme malovat jehličnaté stromy, stříháme a barvíme listy stromům listnatým. U toho posloucháme CD Zvuky lesa. Stromy od sebe rozeznáme a taky je rádi máme:-)
Les, louka a zahrada jsou naší tělocvičnou
Vytvořeno: 2017-10-02 • Autor:
Dobré ráno, dobrý den, den se krátí s podzimem.Venku fouká vítr, prší, připravte si děti uši.Listí zlátne, padá dolů, bude nám tu dobře spolu. Podzim je krásné roční období pro děti. Těch kaluží a bláta, těch klacků, větviček a listí. Kaštanů , žaludů, oříšků a jeřabin. A všechno to stojí za prozkoumání. A všechno to říká: " Hraj si se mnou". A tak mi si hrajem a zkoumáme. A je nám u toho hezky :-).
Každý jsme trochu jiný
Vytvořeno: 2017-09-23 • Autor:
Podzim v mateřské škole nesymbolizuje jen proměny v přírodě, ale i proměny v nás. Netýká se jen kaštanů, ovoce a třeba zeleniny, ale i našeho sžívání, poznávání, začátcích spolupráce, a především vytvoření podmínek ke stanovení společných pravidel, kterým rozumíme a jsme ochotni se s nimi ztotožnit. Na začátku školního roku učitelka vždycky hledá, od čeho by se "odrazila", aby získala zájem nových dětí a neztratila ho u dětí už důvěrně známých. Letos se snažíme vymanit se z adaptačních "bolístek" přes houby. Přes prašivky, lišky, klouzky, hříbky a bedličky. Zjištujeme o nich spoustu věcí, známe pěkné básničky, rádi tančíme houbičkové tanečky. Máme i skvělé houbičkové kloboučky...jen počkejte... však budete na naší podzimní besídce koukat!