MŠ Špičák - /
 
Vítáme jaro
Vytvořeno: 2019-03-12 • Autor:
Ze třídy už zima zmizela, sundali jsme zimní obrázky, sněhuláky a sněhové vločky. Začali jsme lákat jaro na jarní básničky a písničky. Jenomže, co když nás jaro ze třídy neslyší? Tak jsme se vydali na jarní vábení k lesu. Na pomoc jsme si vzali symbol jara: píšťalky z bezu. Koncovky.Koncovka je voňavá bezová píšťalka, na kterou se brzy naučí hrát opravdu každý. Bez not, bez velkých pravidel jen s radostí z muzicírování. A co o Koncovce říkají vzdělaní muzikanti?"Koncovka (malá fujara) je druh píšťaly, na kterou pilně hráli již staří Slované, jak dosvědčují archeologické nálezy. Odborníky je považována za hudební relaxační přírodní nástroj.Koncovka je vhodná i pro skupiny lidí, protože díky přirozenému ladění na ni nelze hrát falešně. Současná hra několika začátečníků zní vždy příjemně. Protože se nehraje podle not, může si levá hemisféra mozku odpočinout a zapojí se pravá – intuitivní. Vytváří příznivé klima spolucítění. Koncovka je ze dřeva, takže nás spojuje se zemí i s přírodou, což je pozitivní pro náš organismus v přetechnizovaných městech. Podporuje správné dýchání a je účinným pomocníkem v léčbě astmatických dechových problémů a účinnou prevencí proti rýmě a chřipce."
Hrozný kašel si mě našel
Vytvořeno: 2019-02-25 • Autor:
Proč dneska nepřišel do školky Péťa, Viktorka s Kristýnkou a Sabinka? Co je to chřipková epidemie? Kde se berou bacily? Proč jsou pro nás nebezpeční? Můžeme vyhrát válku s bacilem? Co proti nim pomáhá. Zkoušíme malovat bacily, viry a vitamíny. A vitamíny,ty se kde skrývají ? Jaký je jejich význam pro člověka? Celý týden si například čteme z knihy " Filipova dobrodružství" právě o vetřelcích zvaných viry a bakterie. Dozvídáme se o nich různé věci. Hrajeme nové hry: Jsi nemocný? Ústa jako domeček . Když kručí v břiše. Zavolejte pana doktora. Zpíváme Vitamínovou písničku a cvičíme na písníčku" Mytí rukou"od Míši Růžičkové.Nosíme z domova ovoce a zeleninku. Tu potom myjeme, krájíme, zkoumáme a ochutnáváme . Vkládáme do mixéru, mixujeme a všichni si pochutnáváme na lahodném smoothie. Už známe i některé lidské orgány, jejich funkce a názvy.Prohlížíme encyklopedie a atlas lidského těla. Učíme se rozlišit, které potraviny lidskému tělu prospívají a které ne, umíme vybrat ty, které podporují zdraví.Hrajeme si na lékaře a Rychlou zdravotní pomoc. A pro jistotu jsme se naučili i telefon na zavolání rychlé sanitky s panem doktorem.
Masopust v Červeném klubíčku
Vytvořeno: 2019-02-15 • Autor:
Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu;proč bychom se hádali, když jsme se tak shledali poznovu? V dobrém jsme se sešli, rádi jsme se našli, pospolu;v tom měsíci masopustním- v únoru! A abyste maminko, tatínku věděli, tak na Masopust se hraje třeba takhle:"napekli" jsme perníčky, koláčky(to bylo malování vodovkami na kartonová kolečka), " usmažili" koblihy na jarmark ( stejné jako s koláčky , jen víc hnědé ), "uvařili" jitrnice i tlačenku ( tak to jsme nacpali papírky do igelitových střívek- sáčků), malovali masky,klauny, skládali, stříhali a lepili prasátka z papíru, četli masopustní příběhy a pohádky, chystali muziku a procvičovali se v tanci. A největší krása byla, že celý týden jsme si hráli v maskách.
Barefoot
Vytvořeno: 2019-01-23 • Autor:
Vyhrajeme bačkorky pro celou třídu? Zkusíme to? Zkusili jsme. Ve středu 23.1.jsme se v 16hodin sešli s rodiči a dětmi v naší třídě a vytvářeli papírové bačkorky. Každá rodina měla jiný nápad, vznikly tak nádherné bačkorky, které jsme přilepili na baner a vyfotili. Koláž pak poslali do celorepublikové soutěžě firmy Barefoot, teď už jen čekáme, jak to naše soutěžění dopadne, tak nám držte pěsti , ať máme šteští.
Tři mudrci na cestě
Vytvořeno: 2019-01-05 • Autor:
Máme první lednový týden nového roku. Nový je rok, nové jsou hračky od Ježíška ve třídě, v šatně visí naše nové oblečky.Povídáme si o Vánocích u nás doma.Povídáme si také o třech mudrcích, kteří navštívili krátce po narození Ježíška a přinesli mu dárky. Proč jim to ale tak dlouho trvalo, když Ježíšek se narodil v prosinci? Proč nejeli za Ježíškem autem nebo neletěli letadlem? Proč za Ježíškem dorazili jen tři, když my dobře víme, že jich za kometou vyrazilo nejméně sedm? Čteme si jejich příběh, zpíváme si o nich koledu a malujeme, jak asi vypadali. Učíme se písmenka a skládáme jejich jména. Vyrábíme královské koruny, na nástěnku dáváme kometu a na ni píšeme K+M+B 2019, aby naše klubíčko provázelo v tom novém roce jen štěstí a radost. Krásný nový rok 2019 plný lásky, štěstí a legrace přejí všem, kteří si otevřeli naše stránky, děti a p. učitelky z Červeného klubíčka.
Vánoční čas
Vytvořeno: 2018-12-22 • Autor:
Pořád je prosinec. Čas mezi tím , kdy chodí čerti s Mikulášem, a než přijde Ježíšek, se nekonečně vleče. Proto tolik malujeme, vyrábíme a zdobíme, nacvičujeme, zpíváme a tančíme. Aby nám to čekání na Štědrý večer lépe utíkalo. Nejvíc se nám líbí povídání o Marii, Josefovi a jejich cestě do Betléma. To vám ležíme v postýlkách a ani nedýcháme. A jak jsme potichoučku, tu a tam to cinkne. To něco. Dlouho jsme nevěděli, copak to je, co vydává ten zvláštně teplý a heboučký zvuk. Až pak, těsně před Vánoci, jsme na to přišli. Je to kouzlo, kouzlo Vánoc....
Ježíšku, jestli to pobereš...
Vytvořeno: 2018-12-17 • Autor:
Ježíšku, jestli to pobereš, tak nám, prosím tě, přines: pro Kristýnku koloběžku, proAndrejka kolo, pro Daníka motokáru – ten rád jezdí sólo. Pro Adélku gelovky, pro víc dětí vodovky. Pro Silvinku kus zdraví, zas nám totiž churaví. Na Vánoce radost, smích, no a hlavně: všude sníh!!! Jestli to teda, Ježíšku, pobereš...
Podzimní dny
Vytvořeno: 2018-10-11 • Autor:
Ví to každé dítě, že ten, kdo vyšil svět, měl barevné nítě, když si k tomu sed´... zpíváme si, tančíme a každý den pozorujeme krásy podzimní přírody. Zajímají nás….louže...hlavně. Zajímají nás také kaštánky. S těmi je vůbec legrace. Dá se nimi stavět, koulet, masírovat... Běháme si po louce pod lesem Špičák, louka je báječná na koulení sudů, na kopanou, na závody nejrůznějšího druhu, na hru Na ovečky, Na jelena i na pouštění draka. Na Špičáku také zkoumáme stromy. Víme, že hodně stromů pohromadě je les. A les na podzim, to je velká nádhera.Tolik vůní, zvuků, barev. Když nám přeje počasí můžeme se dát do prozkoumávání šišek, kůry, mechu, kaštanů, žaludů, oříšků, prázdných ulitek a ptačího zpěvu.Vypátráme i co do lesa nepatří.Ve školce si pak o lese povídáme. Zkoušíme malovat jehličnaté stromy, stříháme a barvíme listy stromům listnatým. U toho posloucháme CD Zvuky lesa. Všechny stromy od sebe rozeznáme a taky je rádi máme:-)
Léto2018
Vytvořeno: 2018-08-28 • Autor:
Léto 2018 bylo žhavé, slunné a beztarostné. Dny ve školce jsme trávily ve smíchu a pohodě. Hodně jsme běhaly venku, hrály si s vodou, napouštěly bazénky, kreslily štetcem a vodou na chodníky, koupaly panenky, nosily vodu na písek a míchaly maltu :-) V červeném klubíčku jsme také přivítaly novou p.učitelku Markétu a tak jsme se i sžívaly.
Den matek
Vytvořeno: 2018-05-14 • Autor:
Co musí mít svět, má-li býti s světu? Vedle květu květ, houfy ptáků v letu, hezké vzpomínky, úsměv maminky... Maminka, to je ten člověk , kterého bychom za nikoho jiného nikdy nevyměnili. Maminka je jako kotva v našem životě. Máme rádi, když se s námi maminky smějí, když si s námi hrají, když nám vyprávějí příhody a milujeme, když jsou s námi ve školce, v naší třídě. Zase jsme je pozvali a ony přišly, jak taky jinak! A jak se jim u nás líbilo. Zatančili jsme, přednášeli, cvičili a posílali lásku ze všech sil. Každý své mamince :-). A nakonec jsme vyráběli krásná přáníčka. Hezký den to byl :-)