MŠ Špičák - /
 
Naše krásná Země má svátek
Vytvořeno: 2019-04-24 • Autor:
Jdeme slavit do mateřské školy Východní. Tady se pro nás koná veliká oslava v duchu ochrany přírody. Slunce nádherně svítí, jakoby i ono se radovalo, že máme naši Zemi rádi. A to my máme, takže úkoly, které si pro nás připravili paní učitelky z Východní a páni myslivci,jsme zvládali bezchybně a s úsměvem. Hráli jsme lesní pexeso, poznávali druhy včeliček a jejich práci, třídili odpad, skládali puzzle kostky, zkoumali, které materiály na vodě plavou, prováděli berušky labyrintem, krtkovali, jako krtek a bezchybně zvládli smyslové budky. Po cestě domů jsme se ještě potěšili pohledem padající chmýří z nebe....to asi vykvetly topoly...a pak už spěchali na zdravou polévku od naší paní kuchařky. Za hodinku už jsme všichni tiše oddychovali v postýlkách. To jsme si ale zase užili den! :-),
Velikonoce
Vytvořeno: 2019-04-18 • Autor:
Velikonoce jsou krásné jarní svátky, baví nás trénovat koledu s pomlázkou,číst si a hrát pohádku" Kuřátko a obilí". Malovat kuřátko a vykládat si, jak takové živé kuřátko asi vzniká. Zkoumáme vajíčko, jeho křehkou skořápku a obdivujeme se zázraku přírody. Když totiž skořápka praskne tlakem kuřátka zavnitř vznikne nový život. Když však skořápka praskne vlivem tlaku vnějšího, nevznikne nikdy nic tak úžasného. Krásné kuřátko nás tak učí trpělivosti. Zpíváme si o něm písničku, když malujeme temperami na vyfouknutá vajíčka.
Semínko
Vytvořeno: 2019-03-25 • Autor:
Jaro je období, které nás láká k pokusům s hlínou a semínky. Zkoumáme hlínu, voníme si k ní, převalujeme v ručkách a zkoušíme si z ní i něco vymodelovat. Zjišťujeme, že není hlína, jako hlína a ta na modelování je úplně jiná. Tu odkládáme, z té si vytvoříme něco krásného až na Den matek.Vracíme se k hlíně, kterou známe bezpečně z podzimních vycházek. Z té, do níž jde vložit semínka. Zkoumáme malá semínka různých rostlinek, necháváme je na okně klíčit a později sázíme, zaléváme a radujeme se z krásné zahrádky.
Vítáme jaro
Vytvořeno: 2019-03-12 • Autor:
Ze třídy už zima zmizela, sundali jsme zimní obrázky, sněhuláky a sněhové vločky. Začali jsme lákat jaro na jarní básničky a písničky. Jenomže, co když nás jaro ze třídy neslyší? Tak jsme se vydali na jarní vábení k lesu. Na pomoc jsme si vzali symbol jara: píšťalky z bezu. Koncovky.Koncovka je voňavá bezová píšťalka, na kterou se brzy naučí hrát opravdu každý. Bez not, bez velkých pravidel jen s radostí z muzicírování. A co o Koncovce říkají vzdělaní muzikanti?"Koncovka (malá fujara) je druh píšťaly, na kterou pilně hráli již staří Slované, jak dosvědčují archeologické nálezy. Odborníky je považována za hudební relaxační přírodní nástroj.Koncovka je vhodná i pro skupiny lidí, protože díky přirozenému ladění na ni nelze hrát falešně. Současná hra několika začátečníků zní vždy příjemně. Protože se nehraje podle not, může si levá hemisféra mozku odpočinout a zapojí se pravá – intuitivní. Vytváří příznivé klima spolucítění. Koncovka je ze dřeva, takže nás spojuje se zemí i s přírodou, což je pozitivní pro náš organismus v přetechnizovaných městech. Podporuje správné dýchání a je účinným pomocníkem v léčbě astmatických dechových problémů a účinnou prevencí proti rýmě a chřipce."
Hrozný kašel si mě našel
Vytvořeno: 2019-02-25 • Autor:
Proč dneska nepřišel do školky Péťa, Viktorka s Kristýnkou a Sabinka? Co je to chřipková epidemie? Kde se berou bacily? Proč jsou pro nás nebezpeční? Můžeme vyhrát válku s bacilem? Co proti nim pomáhá. Zkoušíme malovat bacily, viry a vitamíny. A vitamíny,ty se kde skrývají ? Jaký je jejich význam pro člověka? Celý týden si například čteme z knihy " Filipova dobrodružství" právě o vetřelcích zvaných viry a bakterie. Dozvídáme se o nich různé věci. Hrajeme nové hry: Jsi nemocný? Ústa jako domeček . Když kručí v břiše. Zavolejte pana doktora. Zpíváme Vitamínovou písničku a cvičíme na písníčku" Mytí rukou"od Míši Růžičkové.Nosíme z domova ovoce a zeleninku. Tu potom myjeme, krájíme, zkoumáme a ochutnáváme . Vkládáme do mixéru, mixujeme a všichni si pochutnáváme na lahodném smoothie. Už známe i některé lidské orgány, jejich funkce a názvy.Prohlížíme encyklopedie a atlas lidského těla. Učíme se rozlišit, které potraviny lidskému tělu prospívají a které ne, umíme vybrat ty, které podporují zdraví.Hrajeme si na lékaře a Rychlou zdravotní pomoc. A pro jistotu jsme se naučili i telefon na zavolání rychlé sanitky s panem doktorem.
Masopust v Červeném klubíčku
Vytvořeno: 2019-02-15 • Autor:
Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu;proč bychom se hádali, když jsme se tak shledali poznovu? V dobrém jsme se sešli, rádi jsme se našli, pospolu;v tom měsíci masopustním- v únoru! A abyste maminko, tatínku věděli, tak na Masopust se hraje třeba takhle:"napekli" jsme perníčky, koláčky(to bylo malování vodovkami na kartonová kolečka), " usmažili" koblihy na jarmark ( stejné jako s koláčky , jen víc hnědé ), "uvařili" jitrnice i tlačenku ( tak to jsme nacpali papírky do igelitových střívek- sáčků), malovali masky,klauny, skládali, stříhali a lepili prasátka z papíru, četli masopustní příběhy a pohádky, chystali muziku a procvičovali se v tanci. A největší krása byla, že celý týden jsme si hráli v maskách.
Barefoot
Vytvořeno: 2019-01-23 • Autor:
Vyhrajeme bačkorky pro celou třídu? Zkusíme to? Zkusili jsme. Ve středu 23.1.jsme se v 16hodin sešli s rodiči a dětmi v naší třídě a vytvářeli papírové bačkorky. Každá rodina měla jiný nápad, vznikly tak nádherné bačkorky, které jsme přilepili na baner a vyfotili. Koláž pak poslali do celorepublikové soutěžě firmy Barefoot, teď už jen čekáme, jak to naše soutěžění dopadne, tak nám držte pěsti , ať máme šteští.
Tři mudrci na cestě
Vytvořeno: 2019-01-05 • Autor:
Máme první lednový týden nového roku. Nový je rok, nové jsou hračky od Ježíška ve třídě, v šatně visí naše nové oblečky.Povídáme si o Vánocích u nás doma.Povídáme si také o třech mudrcích, kteří navštívili krátce po narození Ježíška a přinesli mu dárky. Proč jim to ale tak dlouho trvalo, když Ježíšek se narodil v prosinci? Proč nejeli za Ježíškem autem nebo neletěli letadlem? Proč za Ježíškem dorazili jen tři, když my dobře víme, že jich za kometou vyrazilo nejméně sedm? Čteme si jejich příběh, zpíváme si o nich koledu a malujeme, jak asi vypadali. Učíme se písmenka a skládáme jejich jména. Vyrábíme královské koruny, na nástěnku dáváme kometu a na ni píšeme K+M+B 2019, aby naše klubíčko provázelo v tom novém roce jen štěstí a radost. Krásný nový rok 2019 plný lásky, štěstí a legrace přejí všem, kteří si otevřeli naše stránky, děti a p. učitelky z Červeného klubíčka.
Vánoční čas
Vytvořeno: 2018-12-22 • Autor:
Pořád je prosinec. Čas mezi tím , kdy chodí čerti s Mikulášem, a než přijde Ježíšek, se nekonečně vleče. Proto tolik malujeme, vyrábíme a zdobíme, nacvičujeme, zpíváme a tančíme. Aby nám to čekání na Štědrý večer lépe utíkalo. Nejvíc se nám líbí povídání o Marii, Josefovi a jejich cestě do Betléma. To vám ležíme v postýlkách a ani nedýcháme. A jak jsme potichoučku, tu a tam to cinkne. To něco. Dlouho jsme nevěděli, copak to je, co vydává ten zvláštně teplý a heboučký zvuk. Až pak, těsně před Vánoci, jsme na to přišli. Je to kouzlo, kouzlo Vánoc....
Ježíšku, jestli to pobereš...
Vytvořeno: 2018-12-17 • Autor:
Ježíšku, jestli to pobereš, tak nám, prosím tě, přines: pro Kristýnku koloběžku, proAndrejka kolo, pro Daníka motokáru – ten rád jezdí sólo. Pro Adélku gelovky, pro víc dětí vodovky. Pro Silvinku kus zdraví, zas nám totiž churaví. Na Vánoce radost, smích, no a hlavně: všude sníh!!! Jestli to teda, Ježíšku, pobereš...