MŠ Špičák - /
 
Vesmír
Vytvořeno: 2018-01-15 • Autor:
S dětmi jsme si povídali o tom, co to vesmír je, jak vznikl, jak vypadá. Po spoustě otázek, her, prozkoumání knih a encyklopedie, jsme se mohli do vesmíru vydat. Ale pozor! Než se správní kosmonauti vydají do vesmíru, musí projít těžkým výcvikem. Musí umět zdolat každou překážku naší obrovské překážkové dráhy. Své by vám o tom mohl vyprávět opravdický kosmonaut, o kterém jsme si četli.Kdo to byl? Kdo byl první ve vesmíru? To už víme, také si ho nakreslíme, vystříhneme a nalepíme do našeho vesmíru na velké čtvrtce. Zkoušíme si kosmonauta vyrobit z alobalu .Vyrábíme mu z kartonu barevnou raketu a z kostek si pak stavíme svou raketu.Větší, než jsme my samy. 3,2,1,0 start....startujeme co by dup, letíme, už ani muk.Vesmírem si fičíme, galaxie míjíme. Pozor! Ať tu nikdo nelení - je tu první přistání. Přistáli jsme na malé, krásně zelené planetce. Čípak je? Žijí tu Marťani...Hrajeme marťanské hry, jako je třeba: Černá díra, Ztráta gravitace a další. Kreslíme a malujeme si podle svého vkusu planetky.Větší, menší, šišatější, ale všechny byly veselé od veselých dětí vymyšlené a vyrobené :-)
Advent 2
Vytvořeno: 2017-12-14 • Autor:
Povídání o Svatém Martinovi letos završila nádherná bílá nadílka z nebe :-) Sněhu bylo dětem po kolena a to láká na kopec za školkou. Krásný den to byl.
Advent 1
Vytvořeno: 2017-12-08 • Autor:
Pořád je prosinec. Čas mezi tím , kdy chodí čerti s Mikulášem, a než přijde Ježíšek, se nekonečně vleče. Proto tolik malujeme, vyrábíme a zdobíme, nacvičujeme, zpíváme a tančíme. Aby nám to čekání na Štědrý večer lépe utíkalo. Nejvíc se nám líbí povídání o Marii, Josefovi a jejich cestě do Betléma. To vám ležíme v postýlkách a ani nedýcháme. Posloucháme pohádku o vánoční hvězdě a zvířátkách, která se přišla Ježíškovi poklonit.A jak jsme potichoučku, tu a tam to cinkne. To něco. Dlouho jsme nevěděli, copak to je, co vydává ten zvláštně teplý a heboučký zvuk. Až pak, těsně před Vánoci, jsme na to přišli. Je to
Podzimní vystoupení
Vytvořeno: 2017-11-02 • Autor:
Jede si vláček, jede si, přes pole, louky, přes lesy. Když se mu chce, tak zatroubí a my s ním jedem...kam? No přece na houby! Celá naše třída se proměnila v les a za chvilku jsme se nestačili divit, co může spustit vydatný podzimní déšť.Tady vyrostla muchomůrka, tady hříbek a těch lišek. Všechny ty jedlé i nejedlé se nám představily, zatančily a zazpívaly. Zvesela, s velkou radostí. A nakonec jsme si všichni společně vyrobili krásného ducha ….když je to dušičkové období.
Halloween
Vytvořeno: 2017-11-01 • Autor:
Halloween je svátek, který se slaví koncem října, většinou dětmi, které se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat ( Koledu, nebo vám něco provedu) a "koledují" o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v Americe, Kanadě, Anglii, Irsku.... V Česku se Halloween téměř neslaví, ale nám se prostě moc chtělo si o něm povídat. A bylo to povídání plné strašidel, duchů, netopýrů, čarodějnic a kouzelníků. Letos jsme opět dostali dýně od hodných maminek . Ty jsme vydlabali a vyřezali "Dýňáky" - zubaté dýně. Moc nás bavilo spřádat Halloweenskou pavučinu v ranním kroužku kamarádů.Vyřádily jsme se při Halloweenské bitvě a trochu bály, když nás přikryla Halloweenská mlhovina. Tančili jsme strašidelný tanec a naši kluci si vymysleli hru "Na mumie". Fáčem omotali sklenice přilepili oči, pusu a halloweenská lampička byla na světě...ke konci týdne jsme omotali i my je...:-) Z lízátek jsme si vyráběli duchy a jednoho ducha z papírového tácku jsme si vyrobili i společně s rodiči.Ale to už se dozvíte v dalším článku (s názvem Podzimní vystoupení ).
Otevírám les, navštívím ho dnes
Vytvořeno: 2017-10-24 • Autor:
Na stejné zemi, co my, bydlí tu s námi stromy. Mlčí a hledí si svého, listíčka zeleného. ( Z.Svěrák ) Hodně stromů pohromadě je les. Les na podzim, to je velká nádhera.Tolik vůní, zvuků, barev. Kousek za naší školkou je jeden pěkný. Kdo zná cestu? Jdeme ho slavnostně podzimně otevřít zaklínadlem, které jsme si v ranním kroužku kamarádů složili: Otevírám les, navštívím ho dnes! Stromy,šišky, pařízky, najdu houby na řízky. Odemykej tiše, tence, ať nešlápneš na mravence. V tichém lese se jen šeptá...atd. A už se můžeme dát do prozkoumávání šišek, kůry, mechu, kaštanů, žaludů, oříšků a ptačího zpěvu.Vypátráme i co do lesa nepatří.Ve školce si pak o lese povídáme. Co víme o lese a kdo tam bydlí (- kde a s kým bydlím já?)? Co má les rád a co mu vadí ( - co mám rád já a co mi vadí?)? S kým v lese kamarádí veverka, zajíc,srnka (- a co víme o sobě?). Zkoušíme malovat jehličnaté stromy, stříháme a barvíme listy stromům listnatým. U toho posloucháme CD Zvuky lesa. Stromy od sebe rozeznáme a taky je rádi máme:-)
Les, louka a zahrada jsou naší tělocvičnou
Vytvořeno: 2017-10-02 • Autor:
Dobré ráno, dobrý den, den se krátí s podzimem.Venku fouká vítr, prší, připravte si děti uši.Listí zlátne, padá dolů, bude nám tu dobře spolu. Podzim je krásné roční období pro děti. Těch kaluží a bláta, těch klacků, větviček a listí. Kaštanů , žaludů, oříšků a jeřabin. A všechno to stojí za prozkoumání. A všechno to říká: " Hraj si se mnou". A tak mi si hrajem a zkoumáme. A je nám u toho hezky :-).
Každý jsme trochu jiný
Vytvořeno: 2017-09-23 • Autor:
Podzim v mateřské škole nesymbolizuje jen proměny v přírodě, ale i proměny v nás. Netýká se jen kaštanů, ovoce a třeba zeleniny, ale i našeho sžívání, poznávání, začátcích spolupráce, a především vytvoření podmínek ke stanovení společných pravidel, kterým rozumíme a jsme ochotni se s nimi ztotožnit. Na začátku školního roku učitelka vždycky hledá, od čeho by se "odrazila", aby získala zájem nových dětí a neztratila ho u dětí už důvěrně známých. Letos se snažíme vymanit se z adaptačních "bolístek" přes houby. Přes prašivky, lišky, klouzky, hříbky a bedličky. Zjištujeme o nich spoustu věcí, známe pěkné básničky, rádi tančíme houbičkové tanečky. Máme i skvělé houbičkové kloboučky...jen počkejte... však budete na naší podzimní besídce koukat!
Pasování předškoláků na školáky
Vytvořeno: 2017-06-13 • Autor:
Máme tu výhodu, že veřejná vystoupení nás v Červeném klubíčku nestresují, spíš naopak. Rádi předvádíme obecenstvu program, který si vždycky předem připravíme. Vtip spočívá v tom, že vystoupení poskládáme z toho, na co si zrovinka v klubíčku hrajeme. Nenacvičujeme nic pouze pro vystoupení a tak se nemůže stát, že by se nám vystoupení nepovedlo, protože hrát si přeci umíme ze všeho nejlépe :-) Nejraději chystáme překvapení na Den matek a na poslední setkání před prázdninami, na "Pasování". Pasování předškoláků na školáky. Naše. Intimní. Něžné a trochu moc dojemné. Vzpomínáme, jak nelehké bylo začít chodit do školky a smutníme, jaké to bude těžké přestat do ní chodit. Život je jako kolo. Točí se a točí. Co má začátek , mělo by mít i konec. Dětská hlavička si slavnostním "Pasováním předškoláka na školáka" uzavře jednu životní etapu. To nám připadá důležité. V dětské hlavičce se vytvoří prostor pro porozumnění , že docházka do školky končí. Vzniká prostor pro nové " Těšení se na školu". Pochopení začátku a konce. Prvně v životě si ji dítě musí uvědomit. Zatím totiž nebylo s touto životní "hrou na konec" konfrontováno. Celý svůj sebevědomý ( ve smyslu vědomí o sobě) život od svých 3. do 6. let prožilo v této třídě. V Červeném klubíčku. Děkujeme za to, že jste nám svěřili to nejcennější, co máte. Děkujeme, že jsme mohli vstoupit do vašich životů prostřednictvím vašeho skvělého dítěte. Krásné prázdniny a ten co možná nejparádnější nádherňajs 1. září 2017.
Park Mirakulum
Vytvořeno: 2017-06-06 • Autor:
Velký výlet všech předškoláků z naší školky byl naplánován na úterý 6.6.2017. A bylo na co se těšit. V osm ráno jsme seděli v autobuse a vyjížděli do Milovic na Nymbursku. Do Mirakula!!! Kdo už tam s maminkou a tátou byl, věděl a těšil se. Kdo jel poprvé, jako já, měl tak trochu obavy. Ale ty se hned u vchodu potvrdily jako úplně zbytečné. Mirakulum je veliký park postavený jen a pouze pro velikou dětskou radost z pohybu, zkoumání, překonávání strachu a posouvání svých vlastních možností. Je o samostatnosti, obratnosti a koumáci a přemýšlivci mají nekonečně mnoho možností a variant, jak průlezky zdolat a pokořit! Na začátku parku jsme se rozdělili do malých skupinek po 7 dětech. Naše Zhořelecké skupinky se míjely a setkávaly, proplétaly a fandily si na různých místech Mirakula, až do doby, kdy na velikých hodinách na věži zacinkalo 12 hodin. Čas k obědu. Úplně zmožení (ale nadšení) jsme se po dvou hodinách skotačení dostali k tomu, že si odpočineme. Sílu nám dodala vynikající polévka nudlová a kuřecí řízek s bramborami. K pití nám číšník nosil malinovku. Po obědě se dětem vlil do žil nový příval energie a paní učitelky začaly mít lehké zpoždění :-)Hráli jsme si všichni ještě další dvě hodiny a pak už byl čas, se vrátit domů. Počasí nám přálo, sluníčko se na nás celý den smálo. I ta bouřka před Lípou, byla velkou zábavou.